Η ενορία μας θέλει να βρίσκεται κοντά στις ανάγκες των νέων ανθρώπων και να τους δείχνει τον δρόμο για την πνευματική τους καλλιέργεια και την ένωση τους με τον Χριστό. Μέσα σε μια εποχή που η επιφανειακή εικόνα κυρίαρχη μέσα από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ο καταναλωτισμός και ο υλισμός εξαφανίζουν τις ανθρώπινες αξίες. Προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ένα λιμάνι, όπου οι νέοι θα μπορούν να γαληνεύουν από τις τρικυμίες και θα ανεφοδιάζονται πνευματικά για να αντιμετωπίζουν που προκύπτουν μέσα στο πέλαγος της ζωής.

Ο Χριστός ήρθε στη γη και μας προσκάλεσε όλους κοντά Του, προσφέροντας ως εγγύηση για την πρόσκληση αυτή την σταυρική του θυσία αποτυπώνοντας έμπρακτα την αγάπη Του. Είναι ο Χριστός εκείνος που μίλησε στους ανθρώπους δείχνοντας την κατανόηση στην ανθρώπινη αδυναμία αλλά και στηλιτεύοντας την υποκρισία και τον φαρισαϊσμό. Έγινε το πρόσωπο το ιστορικό που απασχόλησε και απασχολεί ολόκληρο τον κόσμο. Τι είναι λοιπόν ο Χριστός για εμάς ; Τι μπορεί να μας προσφέρει ;, είναι μερικά απο τα ερωτήματα που μπορεί κανείς να προσπαθήσει να απαντήσει στο πνευματικό λιμάνι της ενορίας μας. Παιδιά και Νέοι μπορούν να έρθουν στις παιδικές συντροφιές ή στις Νεανικές Συναντήσεις και να ζήσουν την απάντηση στις όποιες ερωτήσεις τους. Να βρουν το πρόσωπο της ελπίδας που δεν είναι άλλο από τον Ιησού Χριστό, να βιώσουν την αγκαλιά που αυτός προσφέρει στον κάθε άνθρωπο, με σκοπό να τον ξεκουράσει «Δεῦτε πρός με πάντες οἱ κοπιῶντες καί πεφορτισμένοι, κἀγώ ἀναπαύσω ὑμᾶς», σας περιμένουμε να έρθετε στην παρέα μας και να περπατήσουμε μαζί αυτό το όμορφο μονοπάτι, το μονοπάτι προς την Βασιλεία των ουρανών .

© Copyright 2023 Ιερός Καθεδρικός Ναός Αγίου Παντελεήμονος Πεύκης - Ενοριακός Παλμός Back To Top